Výběr z farních novin 5/26

Květen a Panna Maria

Květen je v křesťanské tradici již po staletí vnímán jako zvláštní čas zasvěcený Panně Marii. Příroda se probouzí v plné kráse, stromy kvetou a svět kolem nás se naplňuje novým životem – a právě v této atmosféře obnovy přírody se obracíme k Matce Boží jako k té, která přináší naději a mateřskou něhu.

Panna Maria je pro nás vzorem víry, pokory a důvěry v Boží plán. Květnové májové pobožnosti, které se v našich kostelích konají, nás zvou k zastavení, modlitbě a rozjímání nad jejím životem. Jsou příležitostí svěřit jí své radosti i starosti a znovu objevit sílu prosté, upřímné víry.

Ať je tedy tento měsíc pro každého z nás časem, kdy se více přiblížíme nejen Panně Marii, ale i Bohu samotnému.

Kromě pozvání na májové pobožnosti vás chci pozvat také na Děkanátní pouť za obnovu rodin a kněžská povolání, která se uskuteční v sobotu 16.5. v basilice na Velehradě, a začne modlitbou růžence v 15:00 hodin. Tentokrát vedení této modlitby svěřil pan děkan naší farnosti. Mše sv. za účasti generálního vikáře Ladislava Šviráka začíná pak v 17:00 hodin.

Na konci měsíce května bude – už tradičně – mše sv. u sochy Panny Marie nad Hlukem spojená s májovou pobožností (31.5. v 18:30 hodin).

V tichu květnových večerů kéž znovu zaslechneme, co je v životě skutečně důležité – láska, naděje a důvěra.

P. Josef Janek, farář

 

Kurz Tvůrci pokoje

V naší arcidiecézi nyní jako realizační fáze synody probíhá projekt Propojeni, jehož cílem je aktivně společně objevovat, kam nás Duch Boží vede. A proto Vašim spolupracovníkům nabízíme kurz Tvůrci pokoje, který jim pomůže ukotvit se v základních dovednostech pro tento nový synodální způsob života církve. Jeho program se skládá z praktických interaktivních tréninků zaměřených na teologická témata (úvod do ekleziologie a synodality), efektivní komunikaci, řešení konfliktů, podávání a přijímání zpětné vazby, práci s dynamikou skupiny, základy leadershipu a další témata, která napomohou zvyšovat kvalitu vztahů ve farnosti. Více informací o kurzu, termínech i přihlašování najdete na webu www.tvurcipokoje.cz.

 

Workshop Výzvy a úskalí při vedení skupinek

Zveme Vás i Vaše spolupracovníky na jednodenní prožitkový workshop Výzvy a úskalí při vedení skupinek, který může být efektivní nápomocí pro ty, kteří vedou skupinky v rámci projektu Propojeni, pro členy pastoračních rad i vedoucích farních společenství. Podrobné informace najdete v letáčku v příloze a na webu www.nacesteviry.cz/osobni-rozvoj/.

Mgr. Martina Orlovská, PhD., MBA

 

 

Blahořečení dvou kněží popravených komunisty

Slavnost, která dovrší blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly, se uskuteční 6. června na brněnském výstavišti. Biskupství očekává tisíce návštěvníků. Katedrála by kapacitně nestačila, řekl novinářům biskup Pavel Konzbul.

Oba kněží patří k obětem komunistické totality v Československu. Byli odsouzeni ve zmanipulovaných procesech a popraveni. Konzbul zdůraznil, že oba dokázali před smrtí odpustit svým mučitelům. Veškeré akce spojené s blahořečením se ponesou v duchu hesel Věrnost pravdě, Síla lásky a Moc odpuštění.

Pro výstaviště se církev rozhodla kvůli vysoké kapacitě areálu, možnostem parkování i dostupnosti hromadnou dopravou. „Je to ideální prostor, věříme, že bude vyhovovat návštěvníkům z diecéze, z celé republiky i ze zahraničí,“ uvedl za organizační tým Zdeněk Novák.

Dopolední komponovaný program a slavnostní mše se uskuteční v pavilonu F, kam by se mělo vejít zhruba šest tisíc sedících. Organizátoři s předstihem spustí registraci návštěvníků, kteří tak získají místenky.

Slavnosti se jako papežský legát zúčastní kanadský jezuita Michael Czerny, brněnský rodák, jehož rodina v roce 1948 emigrovala. „Kardinál Czerny má k Brnu vztah, strávil tady v posledních letech několik měsíců. Jsme rádi, že přijede zrovna on. Díky svým rodičům dokáže pochopit, co se v této zemi odehrávalo,“ řekl Konzbul.

Zdroj: ČTK

Velké poděkování z Mukačeva

Chtěla bych jménem dětské nemocnice v Mukačevu moc poděkovat všem z vás, kteří jste se zapojili do sbírky pro Ukrajinu. 

Celkem jsme zabalili 65 krabic 750kg, celkem v hodnotě 130 000, – kč. Jednalo se o lůžkoviny, ručníky, inkopomůcky, zdravotní desinfekce, speciální výživu, převazový materiál. Přispěli jsme také na nákup speciálních zdravotnických turniketů, které jsou potřebné přímo na frontě. Turniket je škrtidlo používané při první pomoci k zastavení silného krvácení z končetiny, výrazně zvyšuje šanci na přežití. Jsou dnes součástí výbavy vojáků i civilistů, dobrovolníků i záchranářů. 

Pro náklad přijel p. Petr Húšť s manželkou Věrou z organizace Na Ukrajině. V pátek večer 24.4. se ozval s radostnou zprávou, že náklad předal řediteli nemocnice a lékaři Dr.J. Petroviči,  který zprostředkovával naši komunikaci s nemocnicí.  P. Húšť pokračoval dále v cestě až do města Suma, které leží u frontové linie, kam vezl další pomoc a už zmiňované turnikety. Spolupracuje zde mimo jiné i na rehabilitačních pobytech pro vdovy, děti a veterány, podporuje místní kaplany. 

Setkání s p. Húštěm a jeho manželkou bylo pro nás velmi podnětné, zajímavé, ale i poznamenané silnými emocemi, které doprovází vědomí velkého utrpení, kterým prochází lidé tak blízko nás. Chtěli bychom pokračovat ve spolupráci se zmiňovanou organizací Na Ukrajině. 

mk

Sv. Bernard: S Marií v každé chvíli

Když zpozoruješ, že se v tomto pozemském životě více zmítáš uprostřed vichřic a bouří, než že kráčíš po pevné zemi, neodvracej oči od světla této hvězdy (Panny Marie), pokud nechceš, aby tě zavalily vlny.

Když se strhnou vichřice pokušení, když se dostaneš mezi skály soužení, podívej se na hvězdu, volej Marii.

Když tebou zmítají vlny pýchy, ctižádostivosti, pomluv, žárlivosti, podívej se na hvězdu, volej Marii.

Když loďkou tvé duše otřásá hněv nebo lakomství či žádostivost těla, podívej se na Marii.

Když tě děsí velikost výčitek, když tě leká nečisté svědomí, když se hrozíš přísného soudu a už tě chce pohltit hlubina zármutku a propast zoufalství, mysli na Marii.

V nebezpečí, v úzkostech a v pochybnostech mysli na Marii, vzývej Marii. Její jméno ať neopustí tvá ústa, ať nezmizí z tvého srdce.

A abys získal pomoc její přímluvy, nezapomínej na příklad jejího života. Následuj ji a nebudeš bloudit. Pros ji a nikdy nebudeš bez naděje. Na ni mysli a nikdy se nezmýlíš. Jí se drž a nepadneš. Pod její ochranou nepoznáš strach.

Povede-li tě ona, neunavíš se. Bude-li ti ona milostivá, dosáhneš cíle. A tak na sobě samém zakusíš, jak správně hovoří evangelista: „Jméno té panny bylo Maria.“ (Lk 1,27)

Sv. Bernard z Clairvaux

Homilie na Missus est, II,17

Převzato z časopisu Světlo 40/2016, str. 7

 

Modlitba sv. Bernarda

Pamatuj, láskyhodná Panno Maria,

že nikdy nebylo slýcháno, abys opustila toho,

kdo se utíkal pod tvou ochranu, kdo vzýval tvou moc, kdo prosil o tvou přímluvu.

V této důvěře se také já k tobě utíkám, Panno panen a Matko.

K tobě přicházím, před tebou stojím, já kající hříšník.

Dobrá Matko Slova, neodvracej se od mých slov, ale slyš je a vyslyš.

(sv. Bernard, + 1153)

Updated: 1. května 2026 — 16:07